Cestování je opředeno zvláštními mýty, které s realitou nemají vůbec nic společného. Většina z nich nás přesvědčuje o tom, že cestovat nejde a snaží se nás přesvědčit, že cestování není pro nás. Zkusme se na ně ale podívat s trochou nadhledu a několik jich vyvrátit. Které jsou ty největší mýty o cestování?

Cestování je drahé

Není. Cestovat se dá i s docela málem. Důkazem jsou nejen batůžkáři, ale i lowcost letecké společnosti. Pokud si chcete udělat hezký výlet do zahraničí, nemusíte si na něj brát půjčku. Jedete-li jen na kratší dobu, můžete využít právě zmíněných levných letů, kde je z pravidla v ceně pouze příruční zavazadlo, ale upřímně, kdo potřebuje více? Pokud jedete na delší dobu, ideálně i několik měsíců, zkuste si najít nějakou práci na místě. Vyděláte si, můžete procestovat kus země a pokud se vám poštěstí, tak si i něco přivezete zpátky. Pro ty, kteří jsou dobrodružnějšího rázu a mají rádi tak trochu neznámo, doporučuji stopování. Stopovat můžete zadarmo, potkáte nové lidi a většinou se dostanete i na místa, o kterých jste neměli ani ponětí a jsou třeba na úplně opačné straně, než kam jste měli namířeno.

Čtěte také: Jak ušetřit peníze a čas aneb spolujízda

Stopování je nebezpečné

Není. Jste alespoň průměrně inteligentní a budete dodržovat pár základních pravidel? Nemůže se vám nic stát. Pro stopování se stačí rozhodnout a začít. Je dobré mít představu, kam chcete jet, ale není úplně dobré na ní lpět. Setkáte se s různými lidmi, občas to bude obtížné, nicméně toho nebudete nikdy litovat. Existují nějaká základní pravidla, jak dobře a bezpečně stopovat, o těch ale podrobněji až příště. Dobré je stopovat v páru. Cítíte se více v bezpečí, můžete se navzájem podpořit a jestli někdo vezme jednoho nebo dva už je většinou jedno. Stopovat se dá skoro všude. V Česku můžete stopovat třeba na výlet do hor nebo někam za přírodou.

Čtěte také: Letadlem, stopem, letadlem. Švédskem se zdviženými palci

Pravá dovolená je v zahraničí

Není. Krásnou dovolenou můžete zažít i v České republice. Stačí si vyhlídnout hezkou lokalitu, vypnout mobilní telefon a budete jako v zahraničí. Vypnout telefon opravdu doporučuji, protože jinak si nikdy neodpočinete. Jakmile totiž lidé zjistí, že jste na příjmu, je konec. Perfektní dovolenou zažijete na Šumavě, v Krkonoších nebo třeba v Beskydech. Do hor doporučuji odjet nejen v zimě, ale i v létě. Procházky zeleným lesem, zurčení potůčku, divoká zvěř a ten klid. To je mnohdy víc, něž dovolená u moře na pláži s dalším tisícem lidí.

Mnoho lidí si myslí, že dovolená je o nicnedělání a o válení se na pláži. Opak je ale pravdou. Dám vám jeden tip. Dovolená, ze které se vrátíte naprosto vyřízení, unavení a vyčerpaní, to je ta pravá dovolená. Tělo, které většina z nás zanedbává u počítače, se pořádně protáhne a odpočine si naopak mysl, kterou u počítače trápíme.