Moje babička, když jí volám ze zahraničí, vždy říká: „Všude dobře, doma nejlíp.“ Já mám na to ale jiný názor. Myslím si, že toto prastaré pořekadlo je původem české neochoty cestovat a poznávat svět. Já tedy říkám: „Všude dobře, tak co doma!“

Čtěte také: Cestování není jenom o víkendu v Římě nebo Paříži

Všichni si myslí, že cestování je opouštění komfortní zóny, že když chcete někde zůstat na delší dobu, bude to pro vás znamenat diskomfort. Pro mě je to právě naopak. Cestováním se dostávám do své komfortní zóny. Pro mě je cestování zážitek. Pokud tedy nejde o český druh řízko-batohového turismu. Usmažit řízky, zabalit je do alobalu mezi dva chleby, všechno to dát do batohu, společně s pláštěnkou a dalšími „nezbytnostmi“, to je pro mě vrchol prasáctví a s opravdovým cestováním, respektive poznáváním světa, to nemá nic společného. Já mluvím o něčem, co se se třemi dny v hlavním městě, Paříži, Římě nebo Bruselu, nedá vůbec srovnávat. Mluvím o poznávání jiné kultury, nových lidí, místní gastronomie a všeho, co s danou zemí souvisí. To ale s řízkem a tatrankou v batohu neobjevíte. Na druhou stranu, když víte jak na to, i tři dny vám mohou stačit na poznání nové kultury a na zažití, co jste ještě nezažili.

Čtěte také: Jak ušetřit peníze a čas aneb spolujízda

Moc bych si přál, aby lidé začali více cestovat a hlavně poznávat, jak to chodí jinde ve světě. Především mladí by měli být otevření všemu novému a neznámému. Protože když se v té naší malé zemičce uzavřeme a nikoho nepustíme ani dovnitř ani ven, dopadne to s námi velmi špatně. Abychom se mohli vyvíjet, potřebujeme mít srovnání, inspiraci, motivaci, že někde to dělají lépe nebo jinak, a že to funguje. Většina nenávistných názorů v naší společnosti totiž pochází od lidí, kteří hranice naší republiky opustili maximálně tak při cestě do Chorvatska, kde stejně mluvili jenom česky a nikoho nového nepoznali. A v tom vidím problém.

Stačí zabalit pár nezbytností a odjet. Doma Vám nic neuteče. Měli byste alespoň popřemýšlet, jestli náhodou nemáte možnost někam vyrazit třeba jenom na měsíc. Když se nad tím pořádně zamyslíte, tak všechny ty proti jsou nakonec jenom nesmyslné obavy a vymyšlené překážky.

Nezapomeňte sledovat náš Facebook, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o cestování.

Pošli to dál
Předchozí článekCestovní pojištění na poslední chvíli
Další článek3 otázky pro Pavla Kacerleho: Práce, peníze a cestování
Poslední skoro dva roky žiju ve Francii. Snažím se co nejvíce cestovat a objevovat nové možnosti dnešního světa. Na webu Čas cestovat sdílím vše, co vím o cestování, ale i zkušenosti jiných. Další mé články, především názory o vzdělání, politice a 21. století, najdete na blogu DavidPíše.cz